Patent na látky s protinádorovým účinkem

Olomoučtí vědci získali evropský patent na nové látky s protinádorovým účinkem. Jde o komplexní sloučeniny na bázi platiny, které jsou účinnější než dnes používaná chemoterapeutika, a mají i menší negativní vedlejší účinky. Udělení patentu předcházel mnohaletý výzkum, uvádí server E15.

Jeho získání je prvním krokem k možnému využití těchto látek jako léčiv nádorových onemocnění, informoval mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Radek Palaščák.

Výzkum vědců z Přírodovědecké fakulty UP byl zaměřen na vylepšení účinků cisplatiny, což je jedno z nejpoužívanějších léčiv na bázi platiny. Jejich cílem bylo připravit nejen látky se značným protinádorovým účinkem, ale i látky vykazující nižší nežádoucí vedlejší účinky. Systematickým výzkumem bylo zjištěno, že uvedeného je možné dosáhnout záměnou dvou molekul amoniaku vázaných na atom platiny v cisplatině za dvě molekuly derivátu 7-azaindolu, uvedl vedoucí výzkumného týmu Zdeněk Trávníček.

Odborníci získané biologické vlastnosti ověřili na buněčných i zvířecích modelech. Na základě těchto zjištění podali přihlášky národních i mezinárodních patentů, výsledky výzkumu zveřejnili rovněž v renomovaných světových vědeckých časopisech. Udělení evropského patentu jim nyní umožňuje zahájit jednání s případnými zájemci o vývoj léčiva a jeho uvedení na trh. Udělení evropského patentu je prestižní záležitostí, neboť žadatel musí splnit přísná pravidla na původnost i průmyslovou využitelnost.

Na mnohaletém výzkumu se podíleli odborníci z Katedry anorganické chemie, z vědecko-výzkumného pracoviště Přírodovědecké fakulty Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a vědci z Katedry buněčné biologie a genetiky. Za tímto účelem byla před několika lety vybudována společná laboratoř pro in vitro testování širokého spektra biologických aktivit.

V uplynulých pěti letech získala Univerzita Palackého díky práci vědců ve skupině Zdeňka Trávníčka osm národních patentů a jeden evropský, které poskytují právní ochranu pro případné využití biologicky aktivních komplexních sloučenin jako léčiv závažných nemocí.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!