Podpora návrhu na kompenzace za zrušené poplatky

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a zástupci odborů i zaměstnavatelů po společném jednání sdělili, že zdravotnická tripartita jednomyslně podpořila jeho návrh na kompenzace za zrušené poplatky v nemocnicích. Ministrův návrh podpořili hejtmani a podpůrná stanoviska mu zaslaly i přední osobnosti české medicíny.

Ministr zdravotnictví navrhuje od července 2014 zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané či důchodce ze 780 na 845 korun. Pokud vláda navýšení schválí, získá zdravotnictví za šest měsíců 2,1 miliardy korun. Pojišťovny by je musely rozdělit nemocnicím, uložil by jim to zákon.

Dle serveru tribune.cz je Němeček přesvědčen, že vláda návrh schválí. Ministr financí Andrej Babiš je ochoten státní peníze uvolnit, jen pokud resort začne šetřit a toky peněz zprůhlední. Němeček už první úsporné kroky představil: nákup drahých přístrojů do nemocnic má schvalovat odborná komise a zdravotní pojišťovny musejí zveřejnit smlouvy a úhradové dodatky s nemocnicemi, aby toky peněz byly jasné.

Stokorunový poplatek za den v nemocnici zrušil Ústavní soud a koalice ho neobnovila. Podle Babiše bylo zrušení poplatku chybou, Němeček ale trvá na platnosti koaliční dohody, která s obnovením poplatků nepočítá a dvoumiliardový výpadek nemocnicím slibuje kompenzovat. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek soudí, že by vláda měla o obnovení poplatku začít diskutovat.

Odborářům se zpochybňování vládních slibů nelíbí. Šéf lékařských odborů Martin Engel je hluboce znepokojen tím, že koalice už hledá, jak se od svého prohlášení o úhradě peněz distancovat.

Šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková navržené kompenzace uvítala, současně ale uvedla, že z nemocnic bylo v uplynulých letech vyvedeno nejméně 15 miliard například formou zvýšené daně z přidané hodnoty, opatřením České národní banky nebo snížením úhrad nemocnicím.

Vláda by podle odborů měla schválit také odkup nedobytných pohledávek pojišťoven, na zdravotní péči by tak bylo víc peněz.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!