Poplatek pouze na pohotovosti

Pacienti od 1. 1. 2015 neplatí 30 Kč v ambulancích a lékárnách a 100 Kč v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných či lázních. Hradí pouze 90 Kč na pohotovosti. Tento poplatek, který výrazně omezil zneužívání pohotovostních služeb, chce vláda nadále zachovat. Ostatní zrušené poplatky kompenzují lékařům, nemocnicím či lékárnám zdravotní pojišťovny. Celkem to bude 4,2 miliardy Kč za rok.

Od 1. 1. 2015 také mírně zlevňují léky, ušetří i zdravotní pojišťovny, neboť DPH na léky klesá z 15 na deset procent. Sníženou sazbu DPH na dětské pleny Vláda ČR neprosadila.

V lázeňské péči se pacientům po závažné operaci, úrazu nebo s těžkou chronickou nemocí prodlužují pobyty ze tří týdnů na čtyři. Děti budou jezdit do lázní vždy alespoň na čtyři týdny. Zjednodušují se také pravidla pro prodloužení lázeňského pobytu.

K 1. 1. 2015 také stouply tarifní platy lékařů, sester a ostatních pracovníků ve zdravotnictví o pět procent. Peníze na to zajišťuje úhradová vyhláška, takže příjmy stoupnou nejen ve státních nemocnicích, kde platí tarifní tabulky, ale i ve všech ostatních, kde se řídí zákonem o mzdě. Navýšení uvidí zdravotníci poprvé v únoru 2015, kdy dostávají na účet lednové výplaty.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!