Povinnost rodičů nechat očkovat své děti

Nejvyšší správní soud vydal rozhodnutí důležité hlavně pro rodiče malých dětí. Podle aktuálního verdiktu, který ukončil spor mezi párem z jižní Moravy a ministerstvem zdravotnictví se totiž nemůžou vyvázat z povinnosti nechat očkovat své potomky. Soudce připustil, že vakcinace nese zdravotní rizika, stejně jako každý lékařský zákrok, ani to ale není dostatečným důvodem pro jeho odmítnutí.

Podobnou kauzu řešil soud v roce 2012. Tehdy potvrdil, že rodiče, kteří se budou bránit povinné hexavakcíně, musejí počítat i s pokutou.

Podle Petra Sedláčka z občanského sdružení Rozalio je tento rozsudek jedním z řady rozsudků, které si v českém právním řádu protiřečí. Proto v současné době občanské sdružení Rozalio ve spolupráci s vakcinologickou společností začalo pracovat na společném informačním manuálu pro rodiče, aby se dokázali orientovat v záplavě často protichůdných informací.

Petr Sedláček dále uvedl, že v České republice, například na rozdíl oproti Německu nebo oproti Rakousku, nenaočkované děti nemají přístup do mateřské školky. V Německu ani v Rakousku neexistuje nic takového, jako je povinné očkování dětí, nenaočkované mohou chodit do školky. Ze statistik lze zjistit, že německé děti a rakouské děti jsou stejně zdravé jako ty české. Čili to opatření je evidentně nadbytečné.

 

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!