Pracovní úrazy v září 2014

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) evidoval v září 2014 celkem 3458 pracovních úrazů, patnáct lidí zemřelo.

V září 2013 se stalo 3367 úrazů, tedy o 91 méně, smrtelných pracovních úrazů bylo sedm.

Závažný pracovní úraz, v jehož důsledku byl zaměstnanec hospitalizován déle než pět dní, utrpělo 137 pracovníků, z toho 16 cizích státních příslušníků. V září 2013 muselo být kvůli pracovnímu úrazu hospitalizováno déle než pět dní 118 pracovníků, mezi nimi bylo sedm cizinců.

Nejvíce pracovních úrazů se v září 2014 stalo na Vysočině, 578. Například čtyři dělníci najednou tam zahynuli při zřícení mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. V Jihočeském kraji se zranilo 571 lidí a v Jihomoravském kraji 427 pracovníků.

Horní příčky na pomyslném žebříčku pracovních úrazů dlouhodobě zaujímá stavebnictví. Většinou stále platí pravidlo, že pokud se stane úraz na stavbě, tak je velká pravděpodobnost, že půjde o úraz s hospitalizací delší než pět dní nebo dokonce o úraz smrtelný.

V zimě je počet úrazů nižší, výrazný nárůst úrazovosti ve stavebnictví navazuje na nástup počasí vhodného pro stavební práce. Pokud je přitom chladné období delší, v následujícím období úrazů na stavbách přibývá ještě výrazněji, což je dáno dvěma základními faktory. Prvním faktorem je spěch, kdy se pracovníci a firmy snaží dohnat práce z doby nevhodného počasí, tak aby dodrželi smluvní termíny. Faktorem druhým je značná proměnlivost počasí v jarním období. Úrazy se často stávají, když v noci mrzne.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!