Pracovníci ve zdravotnictví dostanou odměny

Pracovníci ve zdravotnictví, kteří dostanou přidáno až od ledna 2015, by měli obdržet na konci roku 2014 mimořádné odměny.

O jejich vyplacení ředitele zdravotnických zařízení požádá ministr zdravotnictví. Shodl se na tom na společné schůzce s předsedou vlády a šéfkou Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkovou. Odbory takovou variantu akceptují. Nemocnice už možnost mimořádných odměn začaly řešit.

O navýšení platových tabulek rozhodla Vláda ČR. Odborům vadilo, že oproti ostatním státním zaměstnancům dostanou pracovníci ve zdravotnictví přidáno až od ledna 2015. Peníze tam plynou přes úhradovou vyhlášku, která se mění vždy k 1. lednu, novelizovat ji v průběhu roku není možné. Zdravotnické odbory ale tvrdily, že způsoby, jak platy zvýšit hned, jsou.

Ministr zdravotnictví slíbil, že požádá ředitele nemocnic a zdravotnických zařízení řízených ministerstvem, aby našli prostředky na mimořádné odměny, aby se tak zaměstnancům kompenzovaly ty zbývající dva měsíce roku 2014, kde není schválen tarifní nárůst platů. Ministr bude také jednat s kraji, aby ve svých nemocnicích postupovaly obdobně.

Podle Žitníkové toto řešení odbory akceptují, ale budou s ministrem zdravotnictví ještě 22. října 2014 jednat o tom, jak by mělo vypadat zvýšení od roku 2015. Pětiprocentní nárůst, který by se měl dotknout všech zaměstnanců ve zdravotnictví, tedy nejen zdravotníků, považují odbory za nedostatečný, trvají na deseti procentech.

Vláda schválila nové platové tabulky, které zvýší platy státních zaměstnanců od listopadu 2014 o 3,5 procenta. Průměrné měsíční zvýšení by mělo činit asi 650 korun. Někteří si přilepší znovu ještě od ledna 2015, celkem pětiprocentní nárůst proti současnému stavu by se měl týkat policistů, hasičů a dalších členů ozbrojených složek.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!