Preventivní prohlídky ve školách

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček 15. 4. 2015 uvedl, že jedná s ministrem školství Marcelem Chládkem o možnosti, vrátit do škol preventivní lékařské prohlídky dětí.

Rodiče často nemají na preventivní prohlídky svých dětí čas. Legislativa by se mohla změnit ještě v roce 2015, ale termín znovuzavedení prohlídek není podle Němečka zatím možné odhadnout.

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) připravuje úpravu stávajícího zákona, aby bylo možno realizovat lékařské prohlídky mimo ordinace lékařů i mimo sociální prostředí pacientů. Největším kladem je podle MZ ČR návrat plošné prevence, kterou mnozí rodiče nyní zanedbávají.

S opatřením souhlasí i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT). Ministerstvo má např. od stomatologů informace, že se výrazně zhoršil chrup českých dětí.

O opatření zástupci obou ministerstev zatím ještě diskutují, zavedení prohlídek na školách totiž obnáší řadu legislativních a organizačních problémů.

MŠMT připravuje několik preventivních programů zaměřených zejména na obezitu a užívání drog. Právě v těchto ohledech patří české děti ve statistikách k nejhorším na světě.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!