Příprava zákonů se zpožďuje

Příprava nových zákonů na podporu rodin, o sociálním začleňování, sociálním podnikání či o odškodnění za protiprávní sterilizace se opožďuje. Vláda ČR předlohy dostane o měsíce později, než se předpokládalo. Vyplývá to z aktualizovaného legislativního plánu.

Další zvýšení minimální mzdy vláda chystá od ledna 2016. Práce na zákoně o náhradním výživném, které by za neplatiče poskytoval stát, z plánu pro ro 2015 vypadly.

Obrysy nového zákona na podporu rodin, náhradní rodinné péče a na ochranu dětí MPSV ČR vládě předloží v červnu 2015. Podle původního záměru to mělo být v prosinci 2014, paragrafy měly být připraveny pak koncem roku 2015 a opatření měla platit od pololetí roku 2016.

Zpoždění nabírá i záměr zákona o sociálních pracovnících. Vláda by ho měla dostat v září 2015 místo před prázdninami. Podle původních plánů přitom měly být ve třetím čtvrtletí 2015 hotové už paragrafy.

Norma o náhradním výživném, které by za neplatícího rodiče na děti poskytoval stát, ze seznamu připravované legislativy pro rok 2015 vypadla. K věcnému záměru se mohou nyní vyjadřovat ministerstva, odbory a další instituce. Termín, kdy by kabinet chtěl mít paragrafové znění, v dokumentu ale chybí.

Pokračovat by měly práce na zákonu o sociálním bydlení. MPSV ČR se snaží původní termín dodržet. Vláda po svém nástupu počítala, že obrysy normy dostane ve druhém kvartále 2015, resort chce materiál předložit v červnu 2015.

Zpoždění nabírají i zákony, které chystá ministr pro lidská práva. Věcný záměr normy o sociálním podnikání by vláda měla mít v květnu 2015. Podle původních plánů měl zákon začít platit v červnu roku 2016, nyní se termín odsouvá na leden 2017. Podobné je to i se zákonem o sociálním začleňování.

Zásady, podle nichž by se mělo poskytovat odškodné obětem protiprávní sterilizace, měla mít vláda v prosinci 2014. Ministr je předloží podle aktualizovaného plánu v dubnu 2015. Původně měla norma začít platit v červnu 2016.

O rok dřív by si měli lidé přestat spořit do druhého důchodového pilíře. Místo původně zamýšleného zrušení od ledna 2017 by to mělo být už v lednu 2016. Zákon měl být původně připraven až ke konci roku 2015, Ministerstvo financí ČR ve spolupráci s resortem práce se ho chystá dát kabinetu už v únoru 2015.

Ministr pro lidská práva počítá v legislativním výhledu na rok 2015 a následující léta dál i se začleněním evropské směrnice o kvótách pro obsazení dozorčích a správních rad velkých firem, které jsou na burze, do českého práva. Podle návrhu by ženám či mužům mělo připadnout 40 procent křesel, pravidla pro obsazování rad by měla být transparentnější. Vláda evropský předpis koncem roku 2014 nepodpořila. Prosazuje ho ale česká eurokomisařka Věra Jourová.

Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!