Prodej léčiv na čerpacích stanicích

Benzina zavádí na svých čerpacích stanicích prodej vybraných volně prodejných léků. Majitelem 338 čerpacích stanic Benzina v ČR je Unipetrol. Léky se do konce srpna 2015 objeví na 50 z nich. Největší konkurent MOL již léky na některých svých stanicích v ČR nabízí.

Pro prodej léčiv Unipetrol vytipoval zejména lokality na dálničních tazích a silnicích první třídy, kde je vysoká frekvence dopravy. Společnost vybírala také čerpací stanice s nepřetržitým provozem ve městech, takže je možné nabídnout okamžitou pomoc i v nočních hodinách.

Prezident České lékárnické komory (ČLnK) Lubomír Chudoba uvedl, že dostupnost lékáren v Česku je dobrá, chápe ale, že zejména v nočních hodinách pro někoho může být nákup léku na benzinové stanici řešením. Zásadní podle něj je, aby prodejci byli proškoleni. V souvislosti s aktivitami čerpacích stanic se dozvěděl, že pracovníky školí v řádu jedné, dvou hodin privátní subjekty, takže dotyčný nemůže nic vědět ohledně léků.

ČLnK respektuje, že vyhláška prodej umožňuje, ale bude usilovat o to, aby školení prodejců bylo natolik důkladné, aby věděli alespoň základní věci o přípravcích, které prodávají.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) prostřednictvím mluvčí uvedl, že mezi vyhrazené léky, které lze použít i bez konzultace lékaře a lékárníka, patří čaje, dezinfekční přípravky či léky na zmírnění bolesti. Povolení k jejich prodeji má 1604 subjektů, většinou obchody s potravinami, ale i řada benzinových stanic.

Léky smí prodávat jen osoba, která má osvědčení o odborné způsobilosti prodejce vyhrazených léků. Prodávat se smějí vyhrazené léky, z prodeje se vyřazují léky závadné, s prošlou dobou použitelnosti, narušeným obalem, či ty, u nichž nebyly dodrženy podmínky skladování. Prodej léků mimo lékárny povolil zákon z roku 2007, podmínky upřesnila vyhláška z roku 2008.

Benzina uvedla, že k dispozici motoristům budou zejména léky na akutní bolesti, teplotu nebo nevolnost. Celkem má jít o 15 druhů vyhrazených léčiv a 20 dalších přípravků a potravinových doplňků.

Maďarský ropný holding MOL provozuje 316 stanic. S prodejem léků má již také zkušenosti.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!