Projekt IZIP

Profesor MUDr. Jan Pirk, DrSc. obhajuje projekt IZIP. Uvádíme jeho stanovisko:

Se zájmem jsem si přečetl v Medical Tribune článek „ Elektronizace zdravotnictví a informační systém pro občany- Projekt Zdraví 2020“.

Nemohu začít jinak, než  že si připadám jako v Kocourkově. Naše vláda objevila Ameriku. O tom, že elektronizace zdravotnictví je věc známá několik desítek let a v řadě zemí, ve kterých odborná úroveň zdravotnictví není ani tak dobrá jako u nás, byla již dávno zavedena a je ve veřejném zdravotnictví povinná.

U nás bylo vypracováno několik systémů, z nichž IZIP byl podle mne velice dobrý. A VZP do jeho vývoje investovala (netroufám si posuzovat, zda  příliš, či přiměřeně) značnou sumu peněz. A není pravdou, že bez výsledku.

Vzhledem k tomu, že jsem měl kartu IZIPu vím, že tento systém byl funkční a bezpečný. Zabralo by velký prostor ve vašich novinách vyjmenovat, co všechno tento systém uměl. Nechci mu dělat advokáta. Na druhou stranu se nestydím říci, že jsem byl jeho příznivcem.

Chtěl bych jen zdůraznit pár jeho předností. Byl unikátní v tom, že fungoval na celém světě. Byl totiž na internetu. Člověk nemusel mít u sebe žádnou kartu a použitím svého PIN mohl kdekoliv na světě vstoupit do svých stránek a umožnit tak získat informace lékaři třeba v Antarktidě. A je zajímavé, že tento systém byl pravděpodobně z politických důvodů zcela zdiskreditován a zrušen, aby mohla být vytvořena řada pracovních skupin, které mají šest let na to, aby (zdarma?) na novém systému pracovaly. To jsme skutečně tak bohatí, že si můžeme takový přepych dovolit? A ztratit tak nejméně 10 let za civilizovaným světem?

 

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!