Zdravotní pojišťovny uhradí léčbu protony, jen když ji doporučí tým odborníků z Komplexního onkologického centra. Vyplývá to z tzv. transparenční novely. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) a největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMV) zakotvení této podmínky v zákoně uvítaly.

Podmínka platí pro léčbu v kterémkoli centru, v Praze či Mnichově, kde se část českých pacientů také léčí.

To, zda má protonovou terapii indikovat Komplexní onkologické centrum, nebo samo protonové centrum, byl jeden ze sporných bodů při jednáních o smlouvě mezi VZP a Protonovým centrem Praha (PTC).

Zákonodárci i prezident dali za pravdu názoru, aby protonovou léčbu indikovalo jako nezbytnou jedno ze 13 Komplexních onkologických center v ČR. Tam je dostatek odborníků všech příslušných oborů, aby mohli zodpovědně a bez vlastních zájmů posoudit, zda pacient opravdu nutně potřebuje proton, nebo je pro něj vhodná, či dokonce vhodnější jiná léčba.

Ředitel ZPMV Jaromír Gajdáček uvedl, že pojišťovna má ve smlouvě s PTC uvedeno, že každý pacient odléčený v protonovém centru musí mít doporučení Komplexního onkologického centra.

VZP řešila v letech 2013 až 2015 celkem 108 žádostí o povolení úhrady protonové léčby, kladné rozhodnutí vydala u 87 žádostí, tedy 81 procent. Léčbu schválenou týmem odborníků Komplexního onkologického centra hradí i bez smlouvy, o každém pacientovi vyjednává individuálně. V mnichovském protonovém centru se dosud léčilo 32 pojištěnců VZP, v pražském protonovém centru 54.

Celkové náklady VZP na protonovou léčbu v pražském centru v letech 2013 až 2015 přesáhly 46 milionů korun, v Mnichově 17 milionů korun. Do pražského centra posílá VZP přednostně děti, do Mnichova dospělé.

Kategorie