Protonová léčba není v úhradové vyhlášce pro rok 2015

Léčba protony v úhradové vyhlášce od ledna 2015 nebude, zdravotní pojišťovny ji nadále budou hradit individuálně jen pacientům s doporučením týmu komplexního onkologického centra.

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) zahrne tuto léčbu do novely, která by měla vyjít v půli roku 2015, sdělila dne 15. 12. 2014 ČTK mluvčí pražského Protonového centra Iva Taťounová. Informaci o odkladu poskytlo MZ ČR s tím, že v návrhu vyhlášky se vyskytla nepřesnost, která by znamenala, že protony nemohou být léčeny nádory většiny pacientů, včetně dětí.

Odborné společnosti při jednání o textu vyhlášky upozornily, že protony by podle návrhu mohlo být léčeno pouze časné stadium rakoviny prostaty. Naopak nádory v blízkosti životně důležitých orgánů by se protony ozařovat nemohly. Taťounová uvedla, že to je v naprostém rozporu s tím, pro co je protonová léčba ceněna. Tím, že protony cílí přesně a pouze na nádor, dokáží lékaři ochránit od záření mozek, srdce či plíce, tím omezí rizika spojená s běžným ozařováním.

Lenka Poliaková z MZ ČR potvrdila, že protonovou léčbu z úhradové vyhlášky skutečně vyřadili. Důvodem byla cena. Samo pražské protonové centrum totiž přišlo s tím, že se mu nelíbí, jak je stanovena kalkulace výkonu.

Podle předsedy Zdravotního výboru PSP ČR profesora Rostislava Vyzuly měla být protonová léčba hrazena z pojištění od července 2014, a to hlavně u dětí s nádory hlavy. Protonové centrum mělo podle návrhu vyhlášky dostávat 19.000 Kč za jednu frakci ozáření. Centrum ale chtělo výrazně víc, ke shodě proto nedošlo. Protonová terapie proto v sazebníku nebude.

Soukromé Protonové centrum v areálu Nemocnice Na Bulovce za 3,5 miliardy Kč bylo otevřeno v prosinci 2012. Smlouvu má jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou, ostatní mu platí za léčení každého klienta individuálně. Smlouva o smlouvě budoucí s VZP, již v roce 2006 podepsal tehdejší nucený správce VZP, zajišťovala centru po dobu 15 let každý rok 1600 pacientů za miliardu Kč. Ročně přitom v ČR plynou na ozařování asi dvě miliardy Kč.

V červenci 2014 arbitři neplatnost dokumentu potvrdili, čeká se ještě na vyjádření soudu. Správní rada VZP zatím schválila návrh smlouvy s úhradou ozařování do 50 milionů Kč ročně, centrum ji odmítlo. VZP kvůli vyšší ceně pražského centra spolupráci s ním ukončila a posílá všechny pacienty na ozařování do centra v Mnichově.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!