Rada seniorů ČR

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se dne 16. května 2014 sešla se zástupci Rady seniorů ČR. Na programu jednání byla valorizace penzí, minimální starobní důchody a posílení sociální ochrany osamělých seniorů z nájemních bytů. Na setkání bylo též potvrzeno, že se předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes stane členem odborné komise pro důchodovou reformu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) chce prosadit vyšší důchody od ledna roku 2015. Penze mají v průměru vzrůst o 205 Kč. Ministryně by uvítala významnější nárůst penzí. Navýšení však neumožňuje státní rozpočet a Ministerstvo financí ČR.

Vedení Rady seniorů navrhuje zvýšení o 284 Kč. Předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes uvedl, že reálná kupní síla klesá čtyři roky. Důchodcům by se měl tento pokles vykompenzovat. 

Na jednání bylo potvrzeno, že za Radu seniorů se právě její předseda stane jedním z členů odborné komise pro důchodovou reformu (tzv. Potůčkovy komise). Zástupci Rady k jednání uvedli, že ve všech bodech, které měli na programu, došlo mezi Radou seniorů a ministryní k dohodě.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!