Ředitel FN Královské Vinohrady odvolán z funkce

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ke dni 4. 3. 2015 z funkce ředitele pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marka Zemana. Důvodem podle ministra je zhoršení ekonomické situace nemocnice. Problémy potvrdil ministerský audit.

Do doby, než proběhne řádné výběrové řízení, pověřil ministr vedením nemocnice dosavadního primáře tamní Kliniky anesteziologie a resuscitace Jana Šturmu. V krátké době bude vypsáno řádné výběrové řízení na nového ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a jednou ze zcela základních podmínek bude koncept ekonomické stabilizace nemocnice.

Zhoršení ekonomické situace Vinohradské nemocnice se podle Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR)  projevilo již ve výsledcích za rok 2014, kdy se výrazně zhoršila likvidita. Stav pokračoval zápornými hospodářskými výsledky i v prvních měsících roku 2015. Zeman podle ministra potvrdil, že ekonomická situace nemocnice se bude zhoršovat i nadále.

Podle webu Týden.cz nemocnice porušila zákon o veřejných zakázkách. Konkrétně prý šlo o rekonstrukci pavilonu patologie. Nemocnice na ni vypsala veřejnou zakázku, v níž byly pro výběr vítěze hlavní nejnižší cena a nejkratší doba opravy. Zakázku získala společnost Starkon Jihlava CZ. Podle webu upravovala nemocnice parametry smlouvy během její platnosti.

Ke změně podle kontrolorů došlo u obou hlavních kritérií. Dohodnutá, smluvně daná cena rekonstrukce se navyšovala prostřednictvím dodatků. Nakonec oprava nestála původně vysoutěžených osmnáct milionů korun, ale o 3,5 milionu korun více. Doba oprav se proti původním deseti týdnům prodloužila téměř na trojnásobek, na 26 týdnů.

Ve výsledku tak firma opravovala pavilon za vyšší cenu a po delší dobu, než slibovali odmítnutí uchazeči. V konečné auditní zprávě sledující hospodaření nemocnice za roky 2012 a 2013, komise prý konstatuje, že se kvůli tomu obrací na antimonopolní úřad.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!