Řešení urgentního příjmu v Praze

Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Josef Vymazal se dne 14. 4. 2014 setkal s ředitelem Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZSHMP) Zdeňkem Schwarzem. Schůzka se týkala případu, kdy záchranná služba vozila pacientku od nemocnice k nemocnici 82 minut po Praze.

Ředitel ZZSHMP Schwarz přišel s konkrétními návrhy, které si MZ ČR vyhodnotí a projedná také s řediteli nemocnic. Náměstek Vymazal uvedl, že se dokáže nalézt systémové řešení problematiky urgentního příjmu v Praze. Navrhl, aby všechny pražské nemocnice znaly a navzájem sdílely informace o aktuálním počtu volných akutních lůžek. 

Ze strany zástupců pražské záchranné služby zazněly také návrhy na zpřesnění dikce zákona o záchranné službě a zákona a zdravotních službách tak, aby nová úprava minimalizovala nejasnosti ve výkladu povinnosti přijmout a ošetřit pacienta. Problematikou se budou zabývat právníci Ministerstva zdravotnictví. Mezi dalšími plány zazněla například potřeba analyzovat počet lůžek akutní péče v Praze.

Jednání s řediteli pražských nemocnic je svoláno na 17. 4. 2014 do budovy Ministerstva zdravotnictví ČR. Přítomen bude znovu ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz, zváni jsou také zástupce zdravotních pojišťoven. Cílem setkání je nalézt takový mechanismus, včetně případných změn legislativy, který by maximálně omezil riziko zbytečného odmítnutí pacienta záchranné služby příjmem nemocnice. Ředitele nemocnic ministerstvo požádalo, aby na jednání přišli s konkrétními poznatky a návrhy řešení.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!