Rezistence na antibiotika

Vědci z jihošvédské Lundské univerzity pravděpodobně nalezli způsob, jak by lidstvo mohlo čelit rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika. Tým profesora Anderse Haakanssona zjistil, že proteinový komplex v mateřském mléce zvyšuje citlivost bakterií na antibiotickou léčbu, napsal portál The Local.

Před problémem rostoucí odolnosti bakterií opakovaně varuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které se některé nemoci dosud považované za banální stanou během několika desetiletí opět smrtelnými.

Zmíněným proteinovým komplexem, který je označován jako HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumor Cells - lidský alfa-lactalbumin smrtelný pro nádorové buňky), se Haakansson zabýval již před zhruba dvaceti lety v rámci svého postgraduálního studia. Tehdy spolu s dalšími kolegy zjistil, že látka je schopná likvidovat některé rakovinné buňky, aniž by poškodila ty zdravé.

HAMLET činí některé bakterie citlivějšími na antibiotika. Zatím se zdá, že HAMLET může učinit vůči antibiotikům citlivé všechny bakterie, řekl Haakansson.

Haakansson doufá, že HAMLET by mohl navždy ukončit neustálý závod ve vývoji nových a silnějších antibiotik, které dokážou překonat rostoucí odolnost bakterií vůči starším preparátům. Vědci nyní nový lék, vycházející z komplexu, testují na zvířatech. První zkoušky na lidech, kteří trpí chronickými infekcemi, je možné očekávat za jeden až dva roky.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!