Růst odvodů za státní pojištěnce

Část koalice se dne 19. 5. 2015 shodla na návrhu zvýšit pro rok 2016 zdravotní odvody státu za děti, důchodce či nezaměstnané z 845 na 904 korun měsíčně. Celkem jde o 4,3 miliardy Kč. Pravidelnou valorizaci plateb by měl upravit zákon. Třetí koaliční partner, hnutí ANO, své rozhodnutí zatím nepředložil. Po jednání zdravotnické komise expertů vládních stran to uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Stát odvádí zdravotní pojištění za téměř šest milionů lidí - za děti, nezaměstnané, studenty či důchodce. Na každého nyní měsíčně platí 845 korun. Ministerstvo zdravotnictví ČR navrhuje částku pro rok 2016 zvednout na 904 korun a pravidelně ji valorizovat. Ministerstvo financí ČR není ke zvýšení platby nakloněno. Zdravotnictví není podle něj podfinancované, ale spíš se v něm netransparentně hospodaří a peníze unikají.

Zdravotnická komise, v níž jsou tři zdravotničtí experti z každé strany, měla přijít s výsledným návrhem. Zatímco zástupci ČSSD a lidovců rozhodli, odborníci z ANO neměli k uzavření dohody mandát. Ministr Němeček věří, že se strany "nakonec dohodnou".

Zdravotnická komise má předsedům koaličních stran do konce června 2015 předložit informace nejen o zdravotnických odvodech státu, ale i o elektronizaci zdravotnictví, centrálních nákupech i o auditech ve státních nemocnicích.

Vládní strany se v koaliční smlouvě zavázaly k pravidelné valorizaci plateb za státní pojištěnce. Valorizace by byla vázaná na ekonomické ukazatele jako jsou inflace a zvyšování průměrné mzdy.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!