Rychlý test na ebolu

Světová zdravotnická organizace (WHO) 20. února 2015 schválila první rychlý test na ebolu.

Diagnózu dokáže určit sice s menší přesností, ale zato během pouhých 15 minut. Informovala o tom agentura Reuters. WHO to považuje za možný průlom v boji s nemocí, která si v západní Africe vyžádala již více než 9300 obětí.

Test vyvinula americká společnost Corgenix Medical Corporation. Kromě rychlosti je prý také mnohem jednodušší na použití a nevyžaduje k provozu elektrickou energii.

Nový rychlotest by měl být i výrazně levnější. Jeho distribuce do postižených oblastíbude zahájena až ve druhé polovině března 2015. Výrobce totiž potřebuje dokončit cenové kalkulace a proběhnout prý musí také potřebné schvalovací úkony v rámci amerického Potravinového a lékového úřadu (FDA).

Dosavadní laboratorní testy stojí zhruba 100 dolarů (asi 2400 korun) a trvají až šest hodin. Testování může provádět jen školený personál, a proto zabere určitou dobu také přeprava do specializovaných laboratoří. Těch je v současnosti na území Libérie, Sierry Leone a Guineje, tedy tří nejpostiženějších zemí, celkem 12.

Pacienti a jejich rodiny musí často čekat na výsledky několik dní. Ztracený čas také znamená, že nakažení zůstávají ve svých komunitách a nevědomky virus přenášejí.

WHO v polovině listopadu roku 2014 vyšla vědcům a farmaceutickým firmám vstříc a zjednodušila požadavky na vlastnosti vyvíjených rychlotestů.
Po poklesu v lednu 2015 zaznamenala WHO v únoru 2015 opět nárůst počtu nově nakažených, a to především v Guineji.

Od prosince roku 2013 se nakazilo více než 23 000 lidí. Za hranicemi tří nejpostiženějších zemí podlehlo ebole jen 15 lidí.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!