Epidemie Eboly, která vypukla v západní Africe je zatím nejhorší v historii a zasáhla území Libérie, Sierra Leone, Guinei, Nigérie a nejnověji Senegalu. K 31. srpnu 2014 bylo nahlášeno na 3707 případů včetně 1848 úmrtí. Světová zdravotnická organizace vyzvala ke koordinované mezinárodní akci, do které se zapojila i Evropská unie. Je aktivní při zajišťování humanitární pomoci v celkové výši 11,9 miliónů EUR.

Tyto prostředky jsou určeny na okamžitou zdravotní péči postižených komunitách a cílí na omezení šíření epidemie. Jsou určeny pro klinické vedení případů, včetně izolace pacientů a jejich psychosociální podpory, na sledování podezřelých případů, výcvik a dodávku osobních ochranných pomůcek, vzvýšení informovanosti informovanosti o chorobě, jakož i poskytování poradenství vnitrostátním orgánům.

Ebola představuje malé riziko pro obyvatelstvo Evropské unie. Kromě případů zdravotnických pracovníků, kteří se nakazili virem v západní Africe a vrací se do EU kvůli léčení, nebyly zjištěny v Evropě žádné případy. Předchozí ohniska nákazy způsobená stejnou rodinou virů (filoviry) se nikdy rozšířila do Evropy. I když je virus Ebola je vysoce nakažlivý, jeho šíření je omezeno na velmi specifické podmíneky (kontakt s tělesnými tekutinami nakaženého).  I v případě proniknutí viru na území EU, nehrozí rozšíření epidemie, díky vysokým standardům péče o infekční pacienty v zemích Evropské unie.

 

Kategorie