Sleva na dani pro pracující důchodce za rok 2013

Ministerstvo financí ČR (MF ČR) vrátí pracujícím důchodcům slevu na dani za rok 2013. Uplatit svůj nárok mohou do tří let. Rozhodnutí zveřejnila na svém webu Finanční správa ČR. Sporné zákonné ustanovení, kvůli kterému pracující důchodci o slevu přišli, již v létě 2014 Ústavní soud (ÚS) zrušil z podnětu skupiny senátorů.

Pro rok 2014 mají pracující důchodci slevu jistou, o slevu z roku 2013 se ale vedly spory. Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že „daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu“.

V praxi tak aktivní důchodci od začátku roku 2013 přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24 840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů.

Podle ústavních soudců právní úprava vyvolávala nerovnost. Chybou bylo zejména to, že odepření slevy na dani spojila s čerpáním důchodu v první den roku. Z nálezu plynulo, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi.

Pro rok 2013 neměl nález obecnější účinky, ovšem v konkrétních sporech by k nálezu soudy mohly přihlížet, řekl už tehdy předseda soudu Pavel Rychetský. Na konci září 2014 již ÚS vyhověl první individuální stížnosti důchodkyně, jíž finanční úřad slevu na dani z příjmu za rok 2013 nepřiznal.

 

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!