Snížení sazby DPH u léků

Sazba DPH u léků, knih, dětských plen nebo u nenahraditelné dětské výživy se má od 1. ledna 2015 snížit z 15 na 10 procent. Ministerstvo financí ČR (MF ČR) pracuje na návrhu, který s nižší sazbou DPH počítá. Na snížení se dohodly 16. 4. 2014 koaliční strany.

Lékárníci se shodují, že chystané snížení daní se opravdu projeví v cenách, a to jak regulovaných, tak neregulovaných položek. Aleš Krebs z České lékárnické komory (ČLnK) uvedl, že u regulovaných léků by bezpochyby došlo ke snížení o tolik procentních bodů, o kolik se sníží DPH. To se týká celkové ceny, tedy úhrady ze zdravotního pojištění i doplatku. 

To přinese úsporu nejen pacientům, ale především pojišťovnám. VZP ČR počítá s tím, že pokud se nezmění současné úhradové mechanismy, mohla by očekávaná úspora díky snížení DPH u léků představovat asi 1,1 až 1,3 miliardy Kč.

Vedle toho zlevní i zdravotnické potřeby, jako jsou brýle, invalidní vozíky, obvazy či náplasti, které však ve většině případů nakupují hlavně nemocnice.

Podle lékárníků však nižší DPH přinese i zlevnění medikamentů, jejichž cena není regulovaná a stanovuje ji pouze trh. Na trhu s léčivy totiž panuje velká konkurence a řada lékáren bojuje o zákazníky nízkými cenami. Podle prodejců tak většina z nich zlevní, pokud se jim k tomu díky nižší dani otevře prostor. Lékárníci však shodně dodávají, že prostor pro zlevnění by se od roku 2015 otevřel pouze v případě, když nepůjdou nahoru ceny výrobců.

 

 

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!