Spoluúčast pacientů

Ochranný limit na spoluúčast ve zdravotnictví chrání oproti dřevějšku jen málo lidí. Opatření, jež má finančně odlehčit dlouhodobě nemocným, se proti roku 2014 využívá mnohem méně.

Po zrušení poplatků u lékaře a v lékárně zdravotní pojišťovny čekaly, že poklesnou vratky pacientům, kteří limit překročí, o třetinu. Reálně klesly více než o polovinu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) místo dvaceti milionů korun vrací v pololetí roku 2015 devět milionů korun.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) vrací místo 2,5 milionu korun jen 919 tisíc korun. Za poklesem stojí především nižší čerpání léků s doplatky.

Klesají totiž náklady na léky, a to díky dohodám mezi VZP a jednotlivými výrobci léků. Za slevu získá lék výhodu před jinými preparáty, dostane se na pozitivní list léků, které mají lékaři předepisovat přednostně. Pokles vyplacených vratek byl způsoben bezpochyby mimo jiné tím, že 41 léčivých přípravků vstoupilo na pozitivní list,uvedla VZP.

Jenže není jisté, že lidé v lékárnách opravdu platí o tolik méně. Možné je, že za léky platí, a limit je nechrání. Do limitu se totiž započítá jen doplatek na nejlevnější lék ve skupině. Za ostatní se doplácí bez sociální ochrany.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!