Spor o způsob stabilizace zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček předložil členům vlády materiál, popisující ekonomickou situaci systému veřejného zdravotního pojištění a návrhy opatření k jeho stabilizaci. Ministr zdravotnictví však zatím v rámci koalice naráží na odpor ze strany ministra financí.

Ministr financí Andrej Babiš nesouhlasí s tím, aby se problémy ve zdravotnictví řešily především navyšováním plateb za státní pojištěnce. Svatopluk Němeček navrhuje, aby peníze na navýšení odvodů státu dala vláda z rozpočtové rezervy. Podle Babiše je ale možné najít prostředky i úsporami v resortu.

Návrhem na stabilizaci zdravotnictví se bude na některém z příštích jednání zabývat vláda, v pondělí 17. 3. 2014 o něm diskutovala koaliční rada. Podle serveru E15 Babiš uvedel, že se mu nelíbí, že problém zdravotnictví se řeší jen navyšováním odvodů státních pojištěnců a resort vůbec neřeší hospodárnost. Rezervy jsou například ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má podle Babiše na účtu asi dvě miliardy korun. Předseda vlády Bohuslav Sobotka uvedl, že není možné trvalý výpadek v příjmech zdravotnictví řešit rozpuštěním rezervy SÚKL, nutné je systémové řešení a tím je navýšení plateb za státní pojištěnce.

Ministr financí Babiš také tvrdí, že by hospodaření zdravotních pojišťoven mělo být transparentnější. Požádal proto ministra zdravotnictví, aby mohlo mít ministerstvo financí v dozorčích radách pojišťoven své zástupce.

Plán ministra zdravotnictví počítá mimo jiné s uvolněním dvou miliard korun pro nemocnice. Peníze mají kompenzovat výpadek příjmů způsobený zrušením stokorunových poplatků za pobyt v nemocnici. Polovinu by měly nemocnice dostat v červenci, polovinu v říjnu. Vedle toho by materiál měl obsahovat automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce či odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!