Nejvyšší správní soud (NSS) v precedenčním případě vyhověl žalobě velkých farmaceutických firem Abbot a Les Laboratoires Servier na Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR). Soud závazně potvrdil, že dosavadní postup stanovení úhrad je protiústavní.

Díky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bude Městský soud v Praze řešit řadu pozastavených žalob, které čekaly na rozhodnutí a byly již dříve podány farmaceutickými firmami, uvedl mediální zástupce České asociace farmaceutických firem Michal Uryč. Podle něho lze očekávat, že v souladu s tímto průlomovým rozhodnutím dojde k fair procesu a snad i rychlejšímu vyřešení sporných věcí v oblastech rozhodování o výši a podmínkách úhrady léčivých přípravků ze zdravotního pojištění.

Za dosavadní praxe se farmaceutické firmy sice mohly bránit proti rozhodnutí o výši úhrad za léky, avšak žalobu mohly podat jen z procesních důvodů. Soudy proto vůbec neprojednávaly žaloby, v nichž si farmaceuti stěžovali, že je státem stanovená cena poškozuje ekonomicky. Do současné doby byl stát v soudních sporech zcela úspěšný.

Výši úhrad za jednotlivé léky, kvůli které se teď mohou farmaceutické firmy soudit, stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Je podstatná pro určení, které léky se zcela hradí z pojištění, jaké jsou případné doplatky a za která léčiva musejí lidé zaplatit plnou cenu.

Michal Uryč zdůraznil, že jde o zcela revoluční změnu rozhodovací praxe, obnovuje práva farmaceutických firem. Stanovisko Nejvyššího správního soudu potvrdili navíc ústavní soudci, kteří vyhověli v dalším případě stížnosti společnosti Zentiva a nařídili znovu projednat žalobu firmy na Ministerstvo zdravotnictví. Státní ústav pro kontrolu léčiv nekomentuje další postup do doby, než soud definitivně ukončí případ společností Abbot a Les Laboratoires Servier.

Kategorie