SÚKL uspořil jednu miliardu

Změnami cen a úhrad léků dosáhl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za tři měsíce roku 2014 úsporu jedné miliardy Kč.

Podle vyjádření ministra zdravotnictví úspory ve veřejném zdravotním pojištění nejsou na úkor pacientů. O jednu miliardu Kč klesnou zisky farmaceutických firem. Uspořené peníze budou podle ministra využity na úhradu drahé léčby, například pro onkologicky nemocné či pacienty s roztroušenou sklerózou.

SÚKL od 1. března do 31. května 2014 prověřil ceny a úhrady sedmi přípravků; u tří již rozhodnutí nabylo platnosti a úspora letos dosáhne 464 miliónů Kč, uvedl ředitel ústavu Zdeněk Blahuta. U dalších čtyř nabudou platnosti nejpozději k 1. srpnu 2014 a úspora přesáhne půl miliardy Kč. Jde o léky na tlak, cukrovku a deprese. Pacienti mají podle Blahuty zajištěno, že je vždy dostanou bez doplatku. Pět ze sedmi přípravků bylo ve správním řízení zařazeno na návrh Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP ČR).

Úkolem pro Státní ústav pro kontrolu léčiv je, aby se úspora do konce roku 2014 zdvojnásobila. Další potenciál úspor vidí Blahuta v současné hloubkové revizi cen a úhrad, která v předchozích letech nabrala velké zpoždění.

Vedle revizní činnosti se chce Blahuta zabývat také reexportem, tedy vývozem levně nakoupených léků do ciziny, kde je firmy prodají dráž. Způsobuje to výpadky dodávek pro české pacienty.

SÚKL chystá podklady pro novelu zákona o léčivech, která by umožnila sledovat přesnou strukturu uvedení léčivých přípravků na český trh a jejich pohyb na trhu. Pokud data ukážou, že na trhu je méně léků, než je běžná spotřeba, sdělí to SÚKL ministerstvu zdravotnictví. To by mohlo na určenou dobu vývoz takového léku zakázat.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!