Tisková konference ministra zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na tiskové konferenci dne 13. 1. 2015 uvedl, že finance ve zdravotnictví jsou stabilizované, zdravotní pojišťovny včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) skončily rok 2014 s přebytkem a nemocnice hospodařily vyrovnaně.

Dále uvedl, že úspor bylo dosaženo poklesem cen léků. Na zvýšení platů ve všech nemocnicích peníze jsou. Ministr upřesnil, že přes zdravotní pojišťovny šlo do systému v roce 2014 téměř 230 miliard Kč. Podle opozice se ale zdravotnickým financím daří hlavně díky tomu, že v roce 2013 tehdejší vláda přilila do resortu peníze a současná vláda její krok v roce 2014 zopakovala.

Většina klíčových nemocnic skončila rok 2014 s kladným nebo vyrovnaným hospodářským výsledkem, a to fakultních i krajských. Pozitivně ministr hodnotí, že se dařilo pojišťovnám udržovat vyrovnané hospodaření a nebylo to na úkor pacientů.

Ocenil zlepšení zejména Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která v roce 2014 skončila s přebytkem téměř čtvrt miliardy Kč, zatímco v roce 2013 s propadem téměř jedné miliardy Kč a v roce 2012 s propadem 3,5 miliardy. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek potvrdil, že řádně vrátili část půjčky státu. Za péči platila VZP v roce 2014 včas a bude včas platit i v roce 2015.

Ministr dále ocenil činnost Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který revizí cen léků ušetřil zdravotnímu pojištění přes dvě miliardy Kč. Ředitel ústavu Zdeněk Blahuta upřesnil, že v roce 2014 hloubkovými revizemi cen uspořili systému 493 milionů Kč a zkrácenými revizemi 1,7 miliardy Kč.

Z přímo řízených 20 nemocnic a ústavů měly podle ministra v roce 2014 problém jen dvě, brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny a pražská Nemocnice Na Bulovce. Vláda jim pomohla částkou 700 milionů Kč. Krajské nemocnice podle hejtmana Vysočiny Jiří Běhounka jsou aktuálně v plusu 750 milionů Kč.

Dobré výsledky podle ministra umožnily od 1. ledna 2015 zvýšit tarifní platy zdravotníků i ostatních pracovníků v nemocnicích o pět procent. Navýšení je zajištěno úhradovou vyhláškou pro všechny nemocnice.

Exministr zdravotnictví a místopředseda Zdravotního výboru PSP ČR Leoš Heger podotkl, že "rozkvět nebyl tak obrovský, ale zklidnila se atmosféra slibem, že se přilijou peníze." Zdravotnické finance se podle něj zlepšily už v roce 2013, rok 2014 tak zčásti běžel setrvačností z minulých let.

Také prezident České lékařské komory Milan Kubek ministrův optimismus mírnil. Vláda podle něj stále nevyřešila nedostatek lékařů, zákon o jejich specializačním vzdělávání dosud nepředložila. Ani pětiprocentní zvýšení platů není řešením, lékaře v nemocnicích neudrží, pokud nebudou mít jistotu, že platy budou dál zvyšovány.

Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové není situace v nemocnicích až tak optimistická, jak uvádí ministr. Stále tam prý cítí dopad předchozích omezujících opatření. Vítá, že resort je finančně stabilizovaný. Predikce výběru zdravotního pojištění vychází, i v souvislosti s tím se znovu otevřou jednání o platech a počtech zaměstnanců i jejich pracovní zátěži.

Ministr potvrdil, že pokud se bude ekonomika vyvíjet jako dosud, je připraven v druhé půli roku 2015 začít jednání o dalším růstu platů.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!