Transparenční novela

Ministerstvo financí ČR (MF ČR) stupňuje snahu získat kontrolu nad finančními toky ve zdravotnictví. V materiálu, který poslalo na jednání Vlády ČR v rámci hodnocení koaliční spolupráce klade výslovný požadavek, aby prošel návrh na takzvanou transparenční novelu.

Ta má donutit zdravotní pojišťovny zveřejňovat smlouvy.

V návrhu se pak počítá i s výrazným posílením role MF ČR. V materiálu se uvádí, že MF ČR požaduje, aby ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček schválil takzvanou transparenční novelu tak, jak ji MF ČR navrhuje – tedy hlavně s posílením úlohy Ministerstva financí ČR.

MF ČR chce například rozhodovat při případné finanční výpomoci zdravotním pojišťovnám a chce navýšit i počet zástupců Ministerstva financí ve správních radách zaměstnaneckých pojišťoven.

Návrh je v současnosti ve Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a měl by být v nejbližší době projednán.

Ministr Němeček je přitom zásadně proti. Podle něj je zákon uspěchaný, protože původně Vláda  ČR počítala s jeho předložením až v prosinci roku 2015. MF ČR návrh tlačí narychlo právě přes sněmovní výbor.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!