Trestních oznámení na lékaře přibývá

Stížností a trestních oznámení na zdravotníky ze strany pacientů přibývá. V případě, že se pacient cítí poškozen, může se obrátit na lékařskou nebo stomatologickou komoru, které však nemohou vyřídit finanční vyrovnání. To je věcí pojišťoven a soudů.

Lidí, kteří se soudí s lékaři nebo nemocnicí, přibývá, uvádí ČT 24. Pacienti jsou sice sebevědomější, nikoliv však úspěšnější. Podle advokáta Lubora Šída, přesto, že mediálně může vypadat, že nemocnice většinu sporů prohrávají, je tomu právě naopak. Některým pacientům právníci soudní spor rovnou rozmlouvají. Prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár uvedl, že advokáti, se kterými svaz spolupracuje, berou pouze případy se zhruba sedmdesátiprocentní jistotou toho, že to bude odsouditelné.

Nemocnice jsou kvůli sporům pojištěné; milionová odškodnění z posledních let je donutila pojistky navýšit. Pacienti se nejčastěji soudí s porodníky. Gynekolog nebo porodník je z forenzního hlediska velice nebezpečné zaměstnání. V Americe je nedostatek gynekologů a porodníků, protože pojištění je tam tak vysoké, že je to pro ně likvidační, upozoril Aleš Buriánek z právní kanceláře České lékařské komory.

Finanční náhradu můžou přiznat jen pojišťovny či soudy. Dosud nejvyšší, tedy 30 milionů Kč, měla dostat rodina chlapce, který se v roce 2009 vinou lékaře narodil s postižením. Rodiče se nakonec s nemocnicí dohodli na odškodnění ve výši 20 milionů Kč. Osmnáct milionů Kč vysoudila rodina pacientky, která ochrnula v roce 2003 po injekci s kontrastní látkou. Tři miliony Kč dostaly rodiny, kterým v Třebíči zaměnili novorozené děti.

V případech, že se pacienti nechtějí domáhat odškodnění, mohou si na postup lékaře stěžovat u profesní organizace, tedy u České stomatologické komory (ČSK) nebo České lékařské komory (ČLK). Ta v roce 2014 dostala 1 403 stížností a téměř 400 z nich se zatím stále prověřuje. Co se týče postihů: komora podmíněně vyloučila dva lékaře, ve čtrnácti případech skončilo řízení důtkou, v pěti pak lékař zaplatil komoře nebo jejímu okresnímu sdružení pokutu.

ČLK v posledních letech řeší také případy pacientů, kteří opakovaně podávají stížnosti nebo trestní oznámení, ale odmítají se od lékaře odhlásit. Lékař nemá příliš možností, jak se takového pacienta zbavit, pokud ho má ve své péči. Ministerstvo zdravotnictví ČR zřejmě umožní takové pacienty odmítnout. Návrh je součástí novely zákona o zdravotních službách.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!