Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP) se sešlo se zástupci tří pobytových zařízení sociálních služeb, kteří nejsou spokojeni s tím, jak je hrazena zdravotní péče v jejich ústavech. Problému se dostalo značné pozornosti poté, co pracovníci pobytového zařízení sociálních služeb Diakonie Sobotín přestali na několik dní podávat pacientům léky. Ani na poslední schůzce, jejímž cílem bylo vyřešit vzniklou situaci, nedošli její účastníci ke shodě. VZP je připravena s poskytovateli jednat a má zájem o řešení, které by respektovalo ekonomickou realitu a současně bylo přijatelné jak pro obě strany sporu, tak pro klienty pojišťovny.

Jeden ze tří ředitelů ústavů, kteří se schůzky s vedením VZP zúčastnili, uvedl, že je zmocněn jednat za 11 pobytových zařízení sociálních služeb. Celkem má VZP smlouvu s 629 podobnými zařízeními.

K uklidnění situace, která byla vyhrocená už v předchozích letech, mělo přispět i memorandum o úhradových mechanismech, které v roce 2014 podepsali za VZP ředitel Zdeněk Kabátek, za Asociaci poskytovatelů sociálních služeb její prezident Jiří Horecký a za Asociaci krajů ČR hašekpředseda Michal Hašek. Část poskytovatelů sociálních služeb však tuto dohodu nerespektuje a chtějí dosáhnout vyšší úhrady za péči, než s jakými souhlasí všichni ostatní.

Zástupci pojišťovny na jednání uvedli mimo jiné to, že jsou si vědomi nejasného vymezení, jaká část péče o klienty sociálních ústavů má být hrazena ze zdravotního rozpočtu a jaká část má být naopak pokryta z peněz určených na sociální péči. Tato nejasnost komplikuje všem zúčastněným situaci už řadu let. I proto VZP stojí o členství v meziresortní komisi Ministerstva zdravotnictví ČR a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, odkud by měl vzejít návrh systémového řešení.

 

Kategorie