ÚS odmítl návrh na zrušení části úhradové vyhlášky

Ústavní soud (ÚS) odmítl podaný návrh skupiny senátorů na zrušení části úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Hodnotil jej jako nepřípustný, protože už v únoru 2015 dostal ze Senátu návrh na zrušení celé sporné vyhlášky. Argumenty skupiny senátorů kolem Jitky Seitlové se ale soud přesto bude zabývat. V řízení o dříve podaném návrhu totiž získají postavení vedlejších účastníků.

Skupina 17 senátorů v únoru 2015 podala návrh na zrušení celé úhradové vyhlášky, případně alespoň části její přílohy, která upravuje úhradu formou případového paušálu. Návrh řeší soudce zpravodaj Radovan Suchánek, rozhodnutí dosud nepadlo.

Pod druhý, v srpnu 2015 podaný návrh se podepsalo 16 senátorů z různých klubů. Vystupovala za ně J. Seitlová. Kritizují zejména koeficienty, jež rozdílně upravují úhrady v jednotlivých krajích. Koeficienty podle senátorů odrážejí migraci pojištěnců mezi kraji, nikoli jejich skutečnou nemocnost. Vznikají tak nerovnosti v úhradách poskytnutých za stejnou péči jednotlivým nemocnicím.

Vzhledem k tomu, že oba návrhy zpochybňují tentýž předpis, narazila skupina kolem Seitlové na takzvanou překážku litispendence. Ta v procesním právu brání zahájení dalšího řízení před soudem, pokud o téže věci již běží jiné řízení.

Úhradová vyhláška každoročně stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení. Podle ní pak platí zdravotní pojišťovny nemocnicím a lékařům. Sporné koeficienty, které kritizuje skupina kolem Seitlové, vycházejí z celkového čísla poklesu nebo nárůstu počtu pojištěnců jednotlivých pojišťoven v krajích.

Podle Seitlové se koeficient může odrážet v kvalitě péče. Nižší úhrada znamená nižší možnosti zabezpečení personálního i technického, to znamená samozřejmě také rozdíly v kvalitě. Nejlépe je na tom podle ní Praha, nejhůře pak Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!