Úspěch českých vědců

Český vědec Petr Jansa byl jedním z posledních žáků chemika Antonína Holého, který dal světu látky proti AIDS či žloutence typu B. A právě Jansa před časem přišel s nápadem na vytvoření další, mnohem účinnější molekuly v boji proti viru HIV. Její vývoj navrhl kolegům ve svém novém výzkumném pracovišti, americké farmaceutické firmě Gilead Sciences, která je dominantním hráčem na trhu s léky proti AIDS.

Čeští badatelé z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR společně s Američany nyní takovou látku po čtrnáctiměsíčních pokusech našli. Měla být dokonce účinnější než dosud známé léky. To znamená, že by stačilo podávat ji nemocným v menším množství.

Nyní ji však čeká dlouhá série preklinických a klinických testů, které by měly ve zkumavkách i na zvířatech prokázat její nezávadnost. Jestli se dostane na trh za deset let, jak to většinou bývá, je otazník.

Šestičlenný tým chemiků v Praze syntetizoval látky a posílal je na testování do Kalifornie. Každý týden vědci na videokonferenci zhodnotili dosavadní výsledky. Z šesti stovek látek nakonec vybrali jednoho "favorita" a dva "náhradníky" k dalším testům.

Nová látka by měla být součástí tablety, která obsahuje několik přípravků proti viru HIV. Měla by inhibovat, tedy tlumit funkci důležitého enzymu ve viru, a tím jej zablokovat, aby dál neškodil. Virus velmi rychle mutuje, proto se používá kombinace několika látek, které by tomu měly zabránit.

S Gilead Sciences nyní čeští vědci podepsali licenční smlouvu na převod duševního vlastnictví a podali patentovou přihlášku. Pokud by se z látky nakonec stalo léčivo, na ústavu by si přilepšili podílem z prodejů. Současné roční příjmy z licenčních poplatků za Holého patenty, které od roku 1990 z většiny vlastní právě Gilead Sciences, činí víc než 1,5 miliardy korun.

V listopadu 2015 navíc Gilead přijde na trh s dalším lékem proti AIDS, takzvaným TAF, který vychází z patentů profesora Holého. Je unikátní v tom, že se prakticky odstranily nežádoucí účinky, především v oblasti onemocnění ledvin. Je možné podávat jej ve výrazně nižší dávce.

Motivace vyvíjet nové látky proti HIV je nyní poměrně malá. Další z léků profesora Holého, Tenofovir, se totiž stane v roce 2017 generikem. Znamená to, že mu vyprší patentová ochrana a budou ho moci začít vyrábět generické firmy za výrazně nižší cenu, a to až o 80 procent. Zůstává ale snaha najít léčbu, která by zákeřný virus zničila úplně.

 

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!