Úspory u zdravotních pojišťoven

Úspory ve zdravotnickém rozpočtu na rok 2015 chce hledat ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček především u zdravotních pojišťoven. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR)  spotřebuje za rok přes 290 miliard Kč, z nich zhruba 220 miliard Kč jde právě přes zdravotní pojišťovny.

V 28. 4. 2014 se uskutečnilo koaliční jednání o státním rozpočtu na rok 2015. Ministerstvo financí navrhuje v některých resortech výrazné škrty, ministerstva mají do konce tohoto týdne zanalyzovala své hospodaření.

Ministerstvo zdravotnictví hospodaří ročně s 6,5 miliardami Kč, peníze dává na výzkum a vývoj, pandemický plán, očkování i na investice do nemocnic, ty ale už dřív výrazně omezilo.

Ministr zdravotnictví v rámci ministerstva prostor pro velké úspory nevidí. Podle jeho vyjádření jde většina prostředků přes zdravotní pojišťovny, největší úspory tam budou v rámci opatření, která schválila vláda. Vláda  chce prostředky uspořit na úřednících, byrokratickém aparátu a použít je k léčbě pacientů

Snížením provozních fondů zdravotních pojišťoven by se mělo ušetřit 800 miliónů až miliarda Kč, snížením jejich rezervních fondů asi 600 miliónů Kč. Další opatření typu přístrojové komise, zveřejňování smluv pojišťoven, kontrola využívání externích firem v nemocnicích mají přinést úspory v řádu jednotek miliard Kč. Konkrétní sumy či procenta úspor nechtěl Němeček sdělovat, o rozpočtu na rok 2015 se jedná. Koalice v pondělí debatu o rozpočtu přerušila a bude pokračovat na příští schůzce. 
   

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!