Ústavně-právní výbor podpořil zrušení poplatků

Ústavně-právní výbor Senátu Parlamentu ČR na jednání dne 15. 10. 2014 podpořil zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárnách. Změna má platit od roku 2015. Zachovány by měly být jen devadesátikorunové platby za návštěvu pohotovosti.

Zrušení přinese výpadek příjmů ambulancí a lékáren ve výši zhruba 3,27 miliardy Kč.

Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za rok 2013. V případě farmaceutů chce Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění. Celkově by to podle ministra zdravotnictví nemělo být více než 800 milionů Kč. Lékárny sice měly na poplatcích vybrat asi 1,7 miliardy Kč, řada z nich je ale pacientům kompenzuje slevami. Podle ministra bude stát lékárnám kompenzovat asi 40 procent, tedy zhruba 12 Kč za recept.

Zákon původně počítal i se stokorunovými poplatky za pobyt v nemocnici, ty ale už zrušil od ledna 2014 Ústavní soud. Argumentoval tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 Kč v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Vládní předloha zachovává pacientům nynější ochranné limity, započítávat se do nich mají jen doplatky za léky.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!