Ústavní soud se vyjádří k indikačnímu seznamu lázeňské péče

Ústavní soud (ÚS) se vyjádří k vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje rozsah lázeňské péče hrazené pojišťovnami. Návrh na její zrušení podala skupina senátorů. Soud nález vyhlásí pravděpodobně 2. dubna 2014. Předpis, který značně omezil lázeňskou péči, platí od října 2012. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) nedávno uvedlo, že připravuje novelu.

Lázně se v předchozích třech letech dostaly do vážných ekonomických problémů. Jednou z příčin je podle provozovatelů právě vyhláška s indikačním seznamem, kterou vydal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. Vyhláška pobyty zkrátila a omezila i počty diagnóz, se kterými pacienti mohli jet do lázní na účet zdravotního pojištění.

Server E15 dodává, že senátoři v roce 2013 navrhli soudu, aby zrušil celý předpis, který v příloze uvádí seznam nemocí, odborných kritérií, délku pobytu a indikační zaměření pro poskytování lázeňské péče. Jako alternativu senátoři předložili zrušení jednoho odstavce, který se týká opakovaného pobytu. Ústavním soudcem zpravodajem je Pavel Rychetský.

Ještě v roce 2010 šly do lázeňství ze zdravotního pojištění tři miliardy, v roce 2013 už jen 1,6 miliardy korun. Propad příjmů některé lázně vážně zasáhl, kvůli poklesu počtu klientů mnohde ubylo lůžek i zaměstnanců.

V únoru 2014 ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček oznámil několik připravovaných změn v indikačním seznamu. Léčení v lázních na pojišťovnu by se mělo prodloužit na čtyři týdny, lidé se závažným onemocněním vyrazí do lázní častěji a dětem bude možné prodloužit čtyřtýdenní pobyt na neomezenou dobu i při opakovaných návštěvách.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!