Vakcína proti ebole

Američtí vědci úspěšně vyzkoušeli experimentální vakcínu vyrobenou z kompletního viru eboly u opic. Přípravek by měl lépe chránit před nákazou než jiné očkovací látky vyvinuté jen z části tohoto patogenu, informoval 26. března 2015 americký odborný časopis Science.

Tento typ vakcíny poskytuje vynikající ochranu a je také bezpečnější, uvedl vedoucí studie, Yoshihiro Kawaoka, který je odborným patologem na veterinární škole Wisconsinského univerzitního systému a na Tokijské univerzitě.

Vědci při práci s ebolou odstranili klíčový gen známý jako VP30, který viru umožňuje vyrábět protein nezbytný pro reprodukci v napadených buňkách. Virus eboly má pouze osm genů a stejně jako většina virových činitelů závisí na molekulárním mechanismu jiných organismů, aby se mohl rozmnožovat a šířit infekci.

Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Neexistuje na ni lék, ani spolehlivá vakcína, ač některé se testují.

Poslední vážná epidemie eboly vypukla v prosinci 2013 v západní Africe. Z Guineje se rozšířila do Sierry Leone, Libérie, Nigérie, Mali a Senegalu. Do Evropy a USA dorazilo několik osob nakažených ebolou. Většinou šlo o zdravotníky, kteří nemocné v Africe ošetřovali.

Dosud si současná epidemie eboly vyžádala přes 10.000 obětí, nakažených je zatím hlášeno kolem 25 000. Nejvíce osob, přes 4240, na nemoc zemřelo v Libérii, zejména v její metropoli Monrovii.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!