Více financí na investice do nemocnic

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce vyjednat na rok 2015 pro resort zdravotnictví víc peněz, než mu zatím ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu navrhlo.

Ministr uvedl, že nezbytně potřebuje přidat na modernizaci státních nemocnic. Ty nakoupily nové přístroje z evropských fondů, potřebují ale také obnovit budovy, což z evropských dotací nešlo. Podle návrhu by mělo MZ ČR dostat 5,735 miliardy Kč, to je o 636 miliónů Kč méně než v roce 2014. Na investice má 300 miliónů Kč na rok, před několika lety, než se začalo škrtat, měl resort na investice ročně i několik miliard Kč.

Ministerstvo zdravotnictví ČR zřizuje vedle velkých fakultních nemocnic například i psychiatrické nemocnice, spravuje majetek v hodnotě několika desítek miliard Kč. Velká část objektů, především po stavební stránce, je ve velmi špatném stavu.

Ministr připomněl, že před nedávnem řešil v rámci pražských nemocnic problém s přijímáním akutních pacientů od záchranky. Značná část těchto zařízení totiž nemá tzv. urgentní příjmy, protože na to neměla peníze a ministerstvo nebylo schopno jim finančně pomoci.

Pro ministerstvoje prioritou investice do stavební obnovy a rekonstrukce fakultních nemocnic a dalších přímo řízených organizací. Jenom na záchovnou obnovu by MZ ČR potřebovalo minimálně miliardu Kč.

Ministr místo škrtů bude požadovat navýšení. Pokud by ho neprosadil, jinde ve svém resortu peníze asi nezíská, nemůže je vzít z přídělu na pandemický plán nebo činnost hygienické služby.  Umí si představit provozní úspory, v roce 2013 mělo ministerstvo meziročně snížený provozní rozpočet o 200 miliónů, další úspory mohou být už jen v řádu jednotek, maximálně desítek miliónů Kč. K možnému propouštění na ministerstvu a úspoře platů uvedl, že aby agendy dobře fungovaly, bylo by naopak potřeba pracovníky doplnit.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!