Více financí pro zdravotnickou záchrannou službu

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) dostane v roce 2015 od státu více peněz než dostává dosud. Navýšení financí slíbil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Zatím však neuvedl, o jakou částku se bude jednat. Podle něj zvýšení zahrne nová úhradová vyhláška pro rok 2015. Podle Němečka je u nás tato služba v rámci Evropy špičková.

Kraje, podle plzeňského hejtmana Václava Šlajse požadují, aby se stát na chodu ZZS výrazněji podílel. V současné době jde třetina z veřejného zdravotního pojištění a zbytek platí kraj. Krajům přitom daňové příjmy klesají a státu roste výběr DPH i spotřebních daní, uvedl hejtman. Kraj dostane za první tři měsíce z daní oproti loňsku o 9,5 procenta méně. Klesá inkaso daně z příjmu fyzických i právnických osob.

Podle ministra zdravotnictví je správné, že kraj na tuto službu přispívá, situace, kdy dvě třetiny dává kraj a jen jednu třetinu zdravotní pojištění, ale není v pořádku. Bude o tom jednat se zdravotními pojišťovnami a vezme tento stav v potaz při přípravě nové úhradové vyhlášky.

Podle serveru E15 si ministr Němeček představuje, že by dvě třetiny mělo přispívat zdravotní pojištění a třetinou zřizovatel. Bude to o analýzách pojišťoven, kolik budou schopné uhradit, a o tom, jak porostou příjmy veřejného zdravotního pojištění. Plzeňský kraj dává na záchrannou službu čtvrt miliardy korun ročně.

Němeček dále uvedl, že při přípravě úhradové vyhlášky bude výrazně vnímat slovo regionálních nemocnic, a počítá i se zapojením zástupců asociace krajů. Bude chtít, aby podobně velké nemocnice dostávaly podobné platby. Například oproti jihočeským nemocnicím dostávají nyní krajské nemocnice v Plzeňském kraji o 30 procent méně.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!