Vlastní imunita pacienta

Předseda České onkologické společnosti ČLS JEP profesor Jiří Vorlíček dne 28. 4. 2015 oznámil, že čeští lékaři začali nově využívat k boji se zhoubným kožním melanomem vlastní imunitu pacienta. Principem je, že vypnou mechanismus, který imunitu kontroluje, a ta pak zaútočí na nádor.

Imunoonkologická léčba se již provádí na předních světových pracovištích a vychází z myšlenky, že rakovina je selháním imunity. V ČR ji nyní absolvuje 65 pacientů s melanomem, kterým se rakovina rozšířila do celého těla. O úhradě nyní jednají onkologové se zdravotními pojišťovnami.

Podle profesora Vorlíčka je to úplně nová věc v léčbě zhoubných nádorů. Lék funguje na bázi vypnutí kontrolního mechanismu, který drží imunitu na uzdě, a takto rozjetá imunita dokáže v určitém počtu případů zabojovat proti zhoubnému bujení a proces zastavit, ne-li zvrátit.

Celosvětové studie měly příznivé výsledky, lék ale zatím není prověřen na velkém počtu pacientů. Definitivní potvrzení jeho přínosu tak bude až za pár let. Časem by tuto léčbu mohli dostat i pacienti s dalšími typy nádorů, jako jsou rakovina plic, prostaty či ledvin.

Maligní melanom je jedním z nejčastějších a nejagresivnějších nádorů, přibývá ho zejména u mladých lidí. Ročně na něj zemře v ČR 450 pacientů.

Volba na melanom jako první pro tuto léčbu padla proto, že na něj běžná chemoterapie nezabírá. Onkologové dosud neměli pacientům v podstatě co nabídnout. V posledních pěti letech se objevily cílené léky, které jsou ale vhodné jen pro polovinu nemocných. Nové léky jsou tím jediným, co nemocným mohou lékaři nabídnout, řekl přednosta olomoucké onkologické kliniky profesor Bohuslav Melichar. Z prvních výsledků klinických studií vyplývá, že nejlepší bude kombinace různých léků, které zasahují několika mechanismy imunitní systém.

Přednosta plzeňské Onkologické a radioterapeutické kliniky profesor Jindřich Fínek uvedl, že ještě před pár lety žil jen jeden ze čtyř pacientů déle než rok. Střední doba přežití byla mezi šesti a devíti měsíci a žádná léčba to nedokázala prodloužit. Nová léčba téměř zdvojnásobuje počet přežívajících po jednom roce a po dvou letech. A co je nejdůležitější, až čtvrtina má naději na dlouhodobé přežití.

Onkologové zatím neumějí přesně odhadnout, který pacient bude na novou léčbu reagovat. Proto na ni posílají pacienty, u nichž selhala předchozí léčba. Nesmějí také trpět autoimunitním onemocněním jako například roztroušenou sklerózou, pak by totiž nasazení léků vedlo k závažným komplikacím, uvedla primářka Kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Ivana Krajsová. Zároveň varovala před směšováním nové léčby s užíváním volně prodejných rostlinných přípravků na podporu imunity. Echinaceou či hlívou ústřičnou rakovinu vyléčit nelze, zdůraznila.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!