Výbor pro zdravotnictví doporučil zrušení poplatků

Výbor pro zdravotnictví PSP ČR  na jednání dne 4. září 2014 doporučil poslancům schválit zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a v lékárnách od roku 2015.

Zůstanou jen devadesátikorunové na pohotovostech. Ve výboru se nepodařilo prosadil i jejich konec, případně započítávání těchto plateb do tzv. ochranného limitu.

Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy Kč. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvedl, že lékaři dostanou kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za rok 2013.

Problémem jsou náhrady lékárnám, protože částka zhruba 1,7 miliardy Kč, kterou měly na poplatcích vybrat, neodpovídá skutečnosti. Řada lékáren prostřednictvím slev platby nevybírá. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) odhaduje, že celkově vybraly nejvýše dvě pětiny celkové sumy.

V případě farmaceutů chce MZ ČR zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění. Výbor navrhl doplnění zákona o veřejném zdravotním pojištění, který to umožní.

Další navrhovaná úprava má zamezit nabízení takových výhod pacientům, které ho nutí k tomu, aby si nechal ordinovat léky.

Zrušení regulačních poplatků, kromě platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od ledna 2014 Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 Kč v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.
Předloha zachovává pacientům nynější ochranné limity, započítávat se do nich mají jen doplatky za léky. Novela naopak ruší sankce za nevybírání poplatků.
Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka.

 

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!