Vyšší valorizace důchodů

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) chce prosadit od ledna 2015 vyšší valorizaci důchodů a tím posílit sociální ochranu seniorů v ČR.

Podle metodiky EU je v Česku chudobou ohroženo 605 tisíc starobních důchodců, starobní důchod do 8 000 Kč dostávalo 137 tisíc lidí a 9,5 tisíce lidí pobíralo důchod ve výši životního minima, které je 3 410 Kč.

Průměrná valorizace důchodů od ledna 2014 byla kvůli dřívějšímu zmrazení, které stanovily minulé vlády, pouze symbolická. To chce ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová změnit. Dále uvedla, že senioři si zaslouží za svou celoživotní práci důstojný důchod. Proto chce MPSV ČR důchody plně valorizovat o sto procent nárůstu spotřebitelských cen a o jednu třetinu růstu reálných mezd. Ovšem vzhledem k téměř nulové inflaci by průměrné navýšení činilo pouze 150 korun. To považuje MPSV ČR za nedostatečné, a proto navrhuje mimořádné navýšení důchodů pro rok 2015. Na penze ministerstvo vyčlenilo navíc celkem pět miliard Kč. V praxi to znamená, že by důchody vzrostly v průměru o cca 205 korun. Letošní valorizace činila v průměru 45 korun.

Návrh zákona vychází z Programového prohlášení vlády a Plánu legislativních prací vlády na zbývající část roku 2014. Reaguje na pokles reálné hodnoty důchodů, který nastal zejména v důsledku omezeného zohlednění růstu cen při stanovení výše zvýšení od ledna 2013 a od ledna 2014, a již od ledna 2015 by se měl růst cen opět zohledňovat plně, tj. ve výši sto procent.

MPSV ČR  rovněž navrhuje, aby vláda mohla rozhodnout i o vyšší valorizaci, než jakou stanovuje zákon. Zvyšování penzí v uplynulých dvou letech nestačilo seniorům pokrýt životní náklady. Chudoba hrozí půl milionu důchodců.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!