VZP ČR hospodaří vyrovnaně

Největší zdravotní pojišťovna, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP), hospodaří v prvních měsících roku 2015 vyrovnaně.

K 20. březnu 2015 měla na běžném účtu 5,6 miliardy korun a neevidovala žádné závazky vůči poskytovatelům zdravotní péče. 30. března 2015 to uvedl po jednání Správní rady její člen Jiří Skalický. Předseda správní rady Jiří Běhounek doplnil, že Správní rada  stanovila kritéria pro odměny ředitele VZP, o jejich výši rozhodnou na jednání v dubnu 2015, kdy také bude projednána výroční zpráva.

V základním fondu, z něhož se hradí zdravotní péče, ke konci února 2015 bylo 0,6 miliardy Kč a k 20. březnu 2015 pak 0,8 miliardy Kč. Příjmy oproti zdravotně-pojistnému plánu jsou naplňovány více, zhruba na 101 procent, výdaje se drží na 100 procentech, upřesnil Skalický s tím, že za kladnými ekonomickými výsledky stojí zejména vyšší příjmy z výběru pojistného.

Náklady na zdravotní služby oproti stejnému období roku 2014 jsou o 4,8 procenta vyšší. Nárůst souvisí s úhradovou vyhláškou a výpadkem regulačních poplatků. Management i Správní rada konstatovaly, že při vyšším výběru není pro VZP problém se s tímto navýšením vypořádat.

Jiří Běhounek k odměnám ředitele Zdeňka Kabátka upřesnil, že se jednalo o tom, jak nastavit motivační složku jeho mzdy na rok 2015. Finanční limit zůstává stejný, tedy až šestinásobek měsíčního platu ředitele.

Shoda je podle Běhounka i v tom, že pokud by nebyl naplněn zdravotně-pojistný plán, všechny odměny padají. Princip zavedl sám ředitel, který ještě před projednáváním svých odměn ve správní radě za rok 2013 oznámil, že pokud nebude hospodaření VZP v černých číslech, žádné odměny nepřijme. Tehdy byla VZP ve zhruba miliardovém propadu, takže Kabátek žádné odměny ani nedostal.

V roce 2014 VZP hospodařila s přebytkem zhruba čtvrt miliardy korun, Správní rada tak může na jednání v dubnu 2015 rozhodovat o ředitelových odměnách. Při hodnocení je nejdůležitější vyrovnané hospodaření, důležité jsou i smluvní politika či proklientský přístup VZP.
 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!