VZP ČR uhradila léčbu protony

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP ČR) uhradila pražskému protonovému centru za léčení 21 onkologických pacientů 16 miliónů Kč. Jednalo se většinou o děti či nemocné, jejichž léčba byla v Praze výhodnější.

Dalších 17 pacientů poslala na léčení protony do Mnichova. Předseda správní rady Jiří Běhounek zdůraznil, že o všechny klienty indikované k léčbě protony se VZP ČR postará, i když smlouvu s pražským centrem nemá. Kvůli smlouvě se VZP s centrem dlouhodobě přou.

Místopředseda rady Jiří Skalický doplnil, že pražské centrum je jen jedním z poskytovatelů této léčby v EU. Pokud VZP ČR s ním smlouvu nemá, neznamená to, že její klienti s rakovinou protonovou léčbu nedostanou, stejně jako by se pro ně neměnilo nic, kdyby centrum v Praze nebylo a všichni by museli být vysíláni k léčení do zahraničí.

Spor o smlouvu se podle členů rady v žádném případě nedotkne pacientů, jde o to, aby soukromý projekt netunelovat peníze českého zdravotnictví. Kvůli ušlému zisku a případné smluvní pokutě se protonové centrum obrátilo na rozhodčí soud.

Předseda sněmovního zdravotního výboru a člen správní rady Rostislav Vyzula připomněl, že odborníci z celé ČR potvrdili prospěšnost protonové léčby, ale jen pro určité diagnózy. Ty má stanovit odborná společnost pro radiační onkologii, biologii a fyziku, indikace k léčbě pak má VZP ČR má být na komisi některého z 13 komplexních onkologických center.

VZP ČR byla podle Vyzuly ochotna přistoupit na to, že může indikaci k léčbě stanovit samo protonové centrum, pokud ji potvrdí komplexní onkologické centrum, kde se pacient léčí. Dokument, jehož platnost VZP ČR odmítá, zaručuje centru na 15 let miliardu Kč a 1650 pacientů ročně.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!