VZP ČR zveřejnila smlouvy

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP ČR) zveřejnila smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. Jde o největší poskytovatele péče, další budou postupně následovat. Ke zveřejňování smluv vyzval všechny pojišťovny ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Vidí v tom cestu ke zprůhlednění finančních toků ve zdravotnictví, což od něj požaduje ministr financí Andrej Babiš.

Zveřejněné smlouvy jsou s Fakultní nemocnicí Brno, brněnskou Fakultní nemocnicí u sv. Anny, Fakultní nemocnicí Hradec Králové a Fakultní nemocnicí Plzeň.

VZP ČR zveřejní rámcové smlouvy včetně aktuálních úhradových dodatků. Má právní analýzy, že je to možné. VZP ČR má 23.000 smluvních partnerů, začíná se zveřejněním smluv velkých nemocnic, postupně zveřejní všechny smlouvy, i s těmi nejmenšími ambulancemi.

Přípravy ke zveřejnění smluv zahájila také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV). Její ředitel Jaromír Gajdáček, který je šéfem Svazu zdravotních pojišťoven, ČTK řekl, že požádali nemocnice i ambulance o souhlas, aby mohli zveřejnit smlouvy s nimi.

Data ze smluv, jak uvádí server E15, poskytnou informace o tom, kolik za jakou péči zdravotní pojišťovny platí a jak účelně jsou prostředky zdravotního pojištění využity. Podle dat MZ ČR měly na konci února zdravotní pojišťovny na kontech zůstatky 25 miliard korun. Ministr financí na tuto částku poukázal při projednávání návrhu zákona, podle něhož by se od 1. července 2014 zvýšily odvody státu do zdravotního pojištění ze 787 na 845 Kč. Zdravotnictví by tak letos získalo navíc 2,1 miliardy, podle návrhu by měly pojišťovny navýšit nemocnicím platbu za den o 100 Kč jako kompenzaci zrušeného stokorunového poplatku.

Pojišťovny 25 miliard Kč na kontech na konci měsíce vysvětlily tím, že 20 miliard Kč měsíčně platí za vykázanou péči, čtyři miliardy Kč je předsunutá platba, kterou musejí na konci roku státu vrátit, a miliarda je zákonná rezerva. Faktury jsou splatné v první půli měsíce, příjmy z pojistného přicházejí ale až v druhé půli měsíce. Suma tak slouží k tomu, aby pojišťovny platily nemocnicím a lékařům včas.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!