Zakázané přesčasy lékařů se maskují

Lékaři už od Nového roku nemohou po svých směnách sloužit další desítky hodin přesčasů na oddělení a pohotovosti. Skončila totiž platnost výjimky.

Situace s přesčasy lékařů v nemocnicích stále není dořešena, přestože koncem roku 2013 skončila platnost výjimky pro přesčasovou práci. Od ledna 2014 mají lékaři oficiálně vykonávat jen osm přesčasových hodin týdně namísto šestnácti, ovšem ve skutečnosti i po vypršení výjimky pracují nad rámec povolených přesčasových hodin.

Ředitelé nemocnic ve skutečnosti nemohli splnit to, k čemu je politici Evropské unie zavázali. Proto současný stav maskují a ministerstva ho tolerují. Nemocnice se snaží nalézt tu nejvhodnější variantu, aby legislativu dodržely. Přijímají externí lékaře, částečně pomáhají dohody o provedení práce a přehodnocuje se činnost stávajících lékařů na pohotovostech.

Zákonodárci se o tento problém zajímají až teď, když už to mělo být vyřešeno. Havířovský chirurg Martin Sedláček konstatuje: „To, že jsou nynější přesčasy nelegální, to je všeobecně známo. Tento stav je v naší zemi setrvalý nějakých deset let, a nikdo si ničeho nevšímal, nikdo nic neřešil. Politici slibují lidem, že vše bude zařízeno, vše bude fungovat. Samozřejmě to bude fungovat, ale zase díky nadměrnému vytížení zdravotníků, nikoli politiků. Legislativa má především chránit pacienty před unaveným personálem a má chránit personál před tím, aby dělal chyby,“ míní Martin Sedláček. Otevřeně tvrdí, že celá situace s přesčasy lékařů se obaluje spoustou lží, o kterých ví ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí, hejtman i jeho náměstek pro zdravotnictví.

O nápravu se nyní urychleně snaží zástupci ministerstva práce a ministerstva zdravotnictví, kteří mají na vzniklé situaci největší podíl. Podle mluvčího ministerstva práce a sociálních věcí Petra Sulka se problematika s přesčasovými hodinami lékařů bude muset řešit cestou případné zákonné úpravy. Například zavedením institutu delší dohodnuté práce přes čas do platného pracovního řádu. To však bude záležet i na tom, zda k tomu přistoupí vláda.
Podle něj se Ministerstvo práce a sociálních věcí problémem intenzivně zabývá a probíhá jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví. Zároveň konstatoval, že ze strany ministerstva zdravotnictví nebyl tento problém řešen včas.

Lékaři nevěří, že se podaří vyjednat prodloužení výjimky. Česká republika je členem EU a musí dodržovat platnou legislativu. Muselo by to projít přes Evropskou komisi a to je běh na velmi dlouhou trať.

Pokud by však byl povolen vyšší počet přesčasových hodin pro zdravotníky, byl by ten stav legalizován. Současný počet přesčasů je totiž ve stejném objemu jako loni nebo předloni. Pouze se tyto hodiny nevykazují jako přesčas, ale jako všelico jiného, aby se legislativě vyhovělo.

 

Klíčová slova: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!