Zákon o důchodovém spoření - vládní návrh

Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR projednal dne 16. 6. 2015 vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření, ve znění pozdějších předpisů (Senátní tisk č. 81).

Výbor doporučil Senátu PČR schválit návrh Vlády ČR, který má uzavřít fondy druhého důchodového pilíře pro nové klienty. Je to předstupeň zrušení tohoto způsobu spoření na penzi, který by mělo předložit Ministerstvo financí ČR s účinností k roku 2016.

Druhý pilíř zavedla někdejší pravicová vláda Petra Nečase s tím, že objem peněz na důchody díky němu poroste. Tento pilíř je založen na tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého. Kritici druhého pilíře ale tvrdí, že ze státního financování vyvádí peníze. Ve druhém pilíři je ale jen kolem 85.000 účastníků. Ze státního průběžného pilíře do něho šlo dosud asi 1,2 miliardy korun.

Pozastavení příjmu nových klientů vláda zdůvodňuje tím, že se sníží administrativní nároky na vypořádání peněz klientů fondů. Nebude taky růst objem peněz, které by v souvislosti s případným vstupem dalších lidí do druhého pilíře nebyly odvedeny do státního rozpočtu.

Současní klienti druhého pilíře se podle plánů budou moci v souvislosti s jeho zrušením rozhodnout, zda budou chtít naspořené peníze dostat v hotovosti, převést na bankovní účet, nebo do třetího pilíře, tedy do doplňkového penzijního spoření.

Předloha také ruší povinnost fondů získat do dvou let od udělení povolení nejméně 50.000 klientů, podmínka podle vlády kvůli jejich rušení ztrácí význam. Původní norma předpokládá, že fond, který by nedosáhl stanoveného počtu účastníků, by musel být převeden pod jinou penzijní společnost. Nyní nesplňuje tuto podmínku žádný z fondů. Norma také fondům prodlouží možnost investovat konzervativně i v případech, že tak podle stanov nejsou zaměřeny.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!