Zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR na jednání dne 21. 5. 2014 doporučil Senátu Parlamentu ČR schválit návrh zákona, kterým se mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR (senátní tisk č. 278).

Opatření má zdravotnictví přinést 2,1 miliardy Kč. Peníze dostanou nemocnice jako náhradu za zrušené stokorunové poplatky za den hospitalizace. Senát o návrhu rozhodne na 21. schůzi.

Měsíční platba za děti, důchodce nebo nezaměstnané, celkem zhruba za šest milionů lidí, vzroste podle předlohy ze 787 na 845 Kč. Pojišťovny budou muset navýšit nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o 100 Kč jako kompenzaci zrušeného poplatku.

Stát se rozhodl zvýšit platby za své pojištěnce podruhé za půl roku. Koncem listopadu 2013 PSP ČR potvrdila platnost zákonného opatření Senátu, kterým se platby za pojištěnce zvýšily o 64 ze 723 korun. Důvodem bylo mimo jiné to, že tato výše poplatku se několik let neměnila.

 

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!