V novele Zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině navrhla skupina poslanců, v reakci na obavy některých dětských zařízení o jejich další existenci, dobrovolnou registraci dětských skupin. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR (PSP ČR) by se měla zabývat předlohou, kterou podepsalo 95 poslanců skoro ze všech frakcí, na schůzi v lednu 2015.

Zákon prosadila PSP ČR v listopadu 2014, když přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Norma dává rámec zařízením, která začala vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách. Předpokládá mimo jiné jejich povinnou registraci a splnění hygienických podmínek.

Některá zařízení, například lesní školky, tvrdí, že podmínky nemohou splnit. Dobrovolnou registraci kvůli tomu navrhoval už Senát Parlamentu ČR, poslanci s jeho verzí nesouhlasili. Zeman to ve zdůvodnění svého veta kritizoval. Zákon podle něj alternativy péče o dítě omezuje pouze na jeden druh registrovaných subjektů splňujících přísné podmínky plynoucí ze zákona.

Poslanci následně slíbili novelu, která by záležitost řešila. Nepodpořili ji jen zástupci klubu KSČM. Komunisté nesouhlasí se zákonem o dětských skupinách jako takovým.

Lesní mateřské školy a další alternativní formy předškolní péče se nemusí bát o svou existenci, uvedla skupina poslanců. Předlohu poslanci projednali například s Asociací lesních mateřských škol, s Českou radou dětí a mládeže a s Člověkem v tísni. Tyto organizace patří ke kritikům schváleného zákona.

Navrhovaná novela přináší i další změny, například ohledně daňových výhod. Dosáhnou na ně jen registrovaná dětská zařízení.

V dětské skupině může být podle zákona nejvýše 24 dětí. Provozovatel skupiny s rodiči uzavírá smlouvu, musí mít plán výchovy a péče a vhodné prostory a personál. Požadavky jsou mírnější než u školek. Provozovatel taky určuje výši úhrady nákladů za péči o dítě.