Zdravotnictví s přebytkem

České zdravotnictví překonalo krizi a v roce 2014 poprvé od roku 2008 hospodařilo s přebytkem. Přebytku dosáhlo i navzdory zrušení zdravotnických poplatků. Podle Ministerstva financí ČR si udrželo kladnou bilanci i v prvním pololetí roku 2015

Přebytek ve výši 2,3 miliardy Kč pro období od ledna do června 2015 je nejlepším výsledkem od posledního předkrizového roku 2008. Tehdy byl ještě o osm a půl miliardy lepší. Ještě v roce 2013 se ale zdravotnictví pohybovalo ve více než miliardové ztrátě, největší (bezmála sedmimiliardový propad) zaznamenalo v roce 2010.

Z krize dokázalo zdravotnictví vystoupit i přesto, že od začátku roku 2015 nemusí pacienti platit většinu zdravotnických poplatků. Někdejší ministr Leoš Heger tvrdí, že pět miliard ročně (z poplatků) zdravotnictví zcela určitě chybí a bude chybět nastálo, dokud nebudou zrevitalizované. Černá čísla si vysvětluje i tím, že se „mírně zvýšila" efektivita systému, například redukcí lůžek.

Ke změně ovšem nejvíce pomohl růst ekonomiky a platů, díky kterému lidé odvádí na zdraví víc peněz. Stát navíc zvýšil platby na děti, důchodce a další své pojištěnce. Průměrný příjem pojišťoven na jednoho klienta přesáhl třiadvacet tisíc korun. Výdaje přitom zůstaly zhruba o dvě stě korun níž. Většinu z nich tvoří samotná zdravotní péče, zhruba tři procenta provozní a další vydání.

Zdravotní pojišťovny tak mohly vydat na léčení pacientů 232 miliard korun, což je vůbec nejvíc v historii. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáčeke uvedl, že systém je stabilizován a že pokryl potřeby peněz, které byly v roce 2014.

České nemocnice tak dostaly v roce 2014 od zdravotních pojišťoven o deset miliard Kč víc než v roce 2013. Tento devítiprocentní nárůst jim umožnil poskytnout víc zdravotní péče. To potvrzují i čísla pojišťoven; náklady na péči o zdraví jednoho pacienta meziročně vzrostly o šest procent na 22,5 tisíce korun, přičemž rychlejší nárůst vykazuje lůžková péče (oproti ambulantní). Vedle stárnutí populace zde hraje roli také zavádění nákladných léčebných postupů včetně nových léků. K nejnákladnějším pacientům patří lidé trpící hemofilií nebo metabolickými poruchami.

Zdravotnictví by mělo zůstat v plusu i po 1. lednu 2016. Ministr zdravotnictví pro rok 2016 prosazoval další zvýšení plateb za státní pojištěnce o víc než čtyři miliardy Kč, nakonec na jednání vlády uspěl jen s necelými dvěma. Peníze budou v nemocnicích určeny na platy.

Chystané peníze představují tříprocentní růst a týkat by se měl všech 16 tisíc nemocničních lékařů a 60 tisíc nemocničních sester - bez ohledu na to, jestli pracují ve státních, krajských nebo soukromých nemocnicích. V roce 2015 vzrostl většině zdravotníků základní plat o pět procent, a to hlavně ve státních nemocnicích. Některé krajské a soukromé ale nepřidávaly.

Záměr Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR) ale komplikuje požadavek odborů. Ty chtějí desetiprocentní růst, který by si vyžádal víc než sedm miliard Kč. Argumentují tím, že jen výraznější přidání peněz zabrání odchodu doktorů do zahraničí.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!