Zrušení poplatků v lékárnách

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvedl, že zrušení třicetikorunových poplatků v lékárnách od roku 2015 by se mělo kompenzovat lehkým zvýšením marže.

Další variantou je zavedení takzvaného zdravotního výkonu pro lékárníky, například za poučení pacienta při výdeji léku. Zvýšení marže léky v žádném případě nezdraží, půjde na vrub zdravotních pojišťoven.

Pacienti od roku 2015 pravděpodobně nebudou platit poplatky ani u lékařů. Zůstanou jen devadesátikorunové na pohotovostech. Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z roku 2013 asi 3,27 miliardy Kč. Ministerstvo zdravotnictví ČR bude výpadek hradit z navýšených odvodů státu při využití běžných úhradových mechanismů. Na regulačních poplatcích za dobu jejich platnosti vydali pacienti 30 miliard Kč.

Situace v lékárnách je podle Němečka specifická tím, že vykazují, že se na poplatcích vybralo 1,7 miliardy Kč, ale ve skutečnosti většina lékáren reálně poplatek nevybírala a pacientům ho kompenzovala. Stát bude lékárnám kompenzovat jen to, co se reálně vybralo. Ministr předpokládá, že se jedná o 700, 800 milionů Kč.

Zrušení regulačních poplatků, kromě platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od ledna 2014 Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 Kč v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Platby za státní pojištěnce, tedy za děti, seniory a nezaměstnané vláda zvýšila od července 2014. Zdravotní pojišťovny z nich získají o 2,1 miliardy Kč navíc, dostanou je nemocnice. V roce 2015 to za obě pololetí bude navíc 4,2 miliardy Kč. Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!