Zrušení poplatků v připomínkovém řízení

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček poslal prostřednictvím úřadu vlády do meziresortního připomínkového řízení návrh novely, rušící od ledna 2015 třicetikorunové regulační poplatky v ordinacích praktických lékařů, ambulantních specialistů a za recept. Až novelu projedná vláda, dostanou ji zákonodárci. Ministr věří, že návrh bude schválen tak, aby od ledna 2015 čeští pacienti už nemuseli platit regulační poplatky a zlepšila se pro ně dostupnost péče.

Od ledna 2014 už neplatí pacienti v nemocnicích stokorunové hospitalizační poplatky, v druhé půli roku 2014 dostanou nemocnice kompenzace. Náhradu ztraceného příjmu požadují v případě zrušení poplatků také ambulance a lékárny.

Pro kompenzaci zrušených nemocničních poplatků vláda schválila navýšení odvodů státu do zdravotního pojištění od července 2014 ze 787 Kč na 845 Kč. V roce 2014 tak za půl roku zdravotnictví dostane navíc 2,1 miliardy Kč, což půjde na kompenzace nemocnicím. Zákon uloží pojišťovnám navýšit denní platbu nemocnicím za lůžko o sto Kč. Ministr potvrdil, že počítá v zákoně s kompenzacemi i pro ambulance a lékárny.

V roce 2014 dostanou náhradu nemocnice z navýšení, jež dostane resort v druhé půli roku, v roce 2015 bude z navýšených odvodů, celkem 4,2 miliardy Kč, část opět pro nemocnice. Podle propočtů MZ ČR by to mělo postačovat i na kompenzaci zrušených poplatků praktickým lékařům, ambulantním specialistům a těm lékárnám, které je opravdu vybíraly.

Poplatky v nemocnicích zrušil Ústavní soud, vládní koalice slíbila také poplatky v ambulancích a za léky, zůstat mají jen devadesátikorunové poplatky za pohotovost. Další zdroje do zdravotnictví by mohlo přinést chystané snížení DPH na léky z 15 na 10 procent, jak už se na tom shodla koalice.

Němeček chce v roce 2015 přidat na péči jednu miliardu Kč, kterou by vzal z rezerv Státního ústavu pro kontrolu léčiv, musí to udělat zákonem. Plánuje rovněž uspořit až miliardu Kč tím, že zákonem omezí provozní fondy zdravotních pojišťoven a asi 600 milionů Kč snížením jejich rezervních fondů. Peníze půjdou na úhradu péče.

Resort spotřebuje za rok 290 miliard Kč, zhruba 220 miliard Kč jde přes zdravotní pojišťovny.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!